Kako otkriva Kuti Gabor, tehnički direktor JP „Vodokanal” Bečej, planira se dogradnja i rekonstrukcija prečistača otpadnih voda, te izgradnja nedostajućih delova kanalizacione mreže otpadnih voda.
Izgadnja postojećeg prečistača otpadnih voda u Bečeju je završena 1990. godine.
- Tada nisu urađeni objekti za nitrifikaciju i denitrifikaciju, tj. objekti za tercijalno prečišćavanje kako bi se vršilo i efikasno otklanjanje azota i fosfora iz otpadnih voda. Generalno ceo objekat je zastareo i zreo je za rekonsturkciju. Uradiće se nov, tzv. SBR sistem sa diskontinuiranim dotokom vode, koji je mnogo fleksibilniji. Prva faza će biti za oko 20,000 ekvivalent stanovnika (ES), a druga za oko 16,000 ES, što na kraju čini kapacitet od 36,000 ES. Tu su pokriveni i privreda i građanstvo, odnosno domaćinstva.
Paralelno sa ovom investicijom bi trebalo da počne i izgradnja nedostajućih delova kanalizacione mreže otpadnih voda sa pripadajućim crpnim stanicama.
- Idejna rešenja su urađena za Bečej, Bačko Petrovo Selo i Bačko Gradište, ali pretpostavljamo da će se krenuti od samog Bečeja u kojem ima oko 50 kilometara izgrađene kanalizacione mreže, a nedostaje još oko 60 kilometara. U Bačkom Petrovom Selu i Bačkom Gradištu ne postoje ni prečistač ni metar izgrađene kanalizacione mreže, kaže Kuti Gabor i dodaje da je gruba investiciona procena za Bečej oko 20 miliona evra, koliko je potrebno uložiti i u ova dva naseljena mesta opštine.
Projekti će se realizovati u saradnji sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine i Kancelarije za upravljenje javnim ulaganjima.