Na današnjem zasedanju Skupštine opštine Bečej, obrazovan je Savet za rodnu ravnopravnost opštine Bečej, dok je za sledeću sednicu planirano formiranje Кomisije za rodnu ravnopravnost.
Jelena Brankov - Čerevicki, koordinatorka za poslove iz oblasti rodne ravnoprave opštine Bečej podseća da je Narodna skupština Republike Srbije donela Zakon o rodnoj ravnopravnosti 20. maja 2021. godine, koji je stupio na pravnu snagu 2. juna ove godine.
"Ovaj zakonski tekst predviđa nekoliko novina za jedinice lokalne samouprave: od formiranja tela za rodnu ravnopravnost, određivanja i sprovođenja mera za ostvarivanje i unapređivanje rodne ravnopravnosti, usvajanje odgovarajućih planskih akata, rodne analize budžeta, organizovanja i omogućavanja specijalizovane usluge podrške žrtvama nasilja, do evidentiranja i izveštavanja o ostvarivanju rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou", napominje Brankov - Čerevicki.
Zakon obavezuje jedinice lokalne samouprave na formiranje dva stalna radna tela – Кomisiju za rodnu ravnopravnost, kao skupštinsko radno telo sačinjeno isključivo od odbornika/ca da bi sva akta koji se upućuju skupštini bila razmatrana iz rodne perspektive i Savet za rodnu ravnopravnost koje čine imenovana ili postavljena lica, predstavnici ustanova, organa i organizacija u oblastima značajnim za rodnu ravnopravnost i sprečavanje i suzbijanje rodno zasnovanog nasilja, sa ciljem da prati stanje u oblasti rodne ravnopravnosti, inicira i predlaže mere za unapređenje rodne ravnopravnosti.
"Uz ova dva radna tela i već određeno lice zaduženo za rodnu ravnopravnost zaokružen je institucionalni i normativni okvir za unapreređenje rodne ravnopravnosti i sprovođenje politike jednakih mogućnosti garantovane Ustavom Republike Srbije, zakonskim propisima Republike Srbije kao i Statutom opštine Bečej", zaključuje je koordinatorka za poslove iz oblasti rodne ravnoprave opštine Bečej, Jelena Brankov - Čerevicki.
Zaposleni u kabinetu predsednika opštine Bečej zadužen za demografiju i populacionu politiku, Ferenc Tot kaže da rodna ravnopravnost ima mnogo šire značenje od sprečavanja nasilja nad ženama.
"Želimo da opština Bečej bude opština ravnopravnih šansi. I tako mi na ovaj način šaljemo jasnu i veliku poruku građankama i građanima opštine Bečej, da želimo da budemo otvorena opština, opština koja se bori protiv svake vrste diskriminacije, opština koja se bori za jednaka prava svih, i da svakome pružimo jednaku šansu da uspe u našoj opštini", ističe Ferenc Tot.