Gimnazija u Bečeju obeležiće vek postojanja svečanom akademijom koja će biti održana u petak, 8. maja 2026. godine, u Gradskom pozorištu u Bečeju, sa početkom u 18 časova.
Kako je najavljeno, program će okupiti bivše i sadašnje učenike, profesore i goste, a organizatori su pozvali građane da svojim prisustvom uveličaju obeležavanje značajnog jubileja.
Gimnazija u Bečeju osnovana je 1925. godine, a sa radom je započela 2. novembra iste godine. Tokom decenija postojanja izrasla je u jednu od najznačajnijih srednjoškolskih ustanova u ovom delu Vojvodine, u kojoj su se školovale generacije učenika iz Bečeja i okolnih mesta.
Jubilej se obeležava godinu dana kasnije
Iako se ove godine obeležava sto godina postojanja, jubilej nije organizovan prošle godine, kada se formalno navršio vek od osnivanja. Tokom 2025. godine škola je bila u višenedeljnoj blokadi učenika, uz poremećen redovan rad i nastavu, zbog čega nije bilo uslova za održavanje svečanosti.
U istom periodu zabeležen je i incident kada se tokom nastave obrušio deo plafona u jednoj od učionica, što je dodatno otvorilo pitanje stanja školskog objekta.
Godinu dana kasnije, pokrenut je i sproveden postupak javne nabavke za sanaciju plafona sa elektroenergetskim radovima na objektu Gimnazije. Procijenjena vrednost radova iznosila je 12.496.546 dinara bez PDV-a, dok je ugovor dodeljen sredinom aprila ove godine, u ukupnoj vrednosti od oko 14,7 miliona dinara sa PDV-om.
Ova ulaganja dolaze u trenutku kada se obeležava dugogodišnja tradicija škole, ali i ukazuju na potrebu za kontinuiranim održavanjem i unapređenjem uslova u obrazovnim ustanovama.