Foto: Pozorište Bečej
Gradsko pozorište Bečej objavilo je selekciju 68. „Majskih igara“, uz obrazloženje selektorke Milje Mazarak Marinkov, čime je potvrđeno da će se festival održati uprkos prethodnim neizvesnostima.
Objava dolazi nakon perioda u kojem je dovođeno u pitanje održavanje festivala, u kontekstu smene dugogodišnjeg direktora Zdravka Petrovića i promena u rukovodstvu ustanove. Podsetimo, Petroviću je mandat istekao još u oktobru, a odluka o njegovom razrešenju i imenovanju vršiteljke dužnosti direktora Dragane Kolundžić uvrštena je u dnevni red sednice Skupštine opštine Bečej neposredno pred njeno održavanje 28. aprila.
U međuvremenu je postignut dogovor da Petrović, po ugovoru o delu, učestvuje u realizaciji započetih programa, uključujući „Majske igre“, kako bi se obezbedio kontinuitet u radu.
Upravo na taj kontinuitet osvrnula se i selektorka festivala, ističući da je ovogodišnja selekcija nastajala „u trenutku kada je bilo neizvesno da li će se festival uopšte dogoditi“, ali i sa poverenjem da će pozorište pronaći svoj put.
Na konkurs, koji je trajao od 30. marta do 25. aprila 2026. godine, pristigla je 41 prijava iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Odabrano je po šest predstava u kategorijama dece i mladih, kao i jedna predstava koja je predložena za izvođenje u čast nagrađenih.
KATEGORIJA DECE:
„Tavan“ (Crvenka), „Sedam Snežana i patuljak“ (Ruma), „Muški dnevnik“ (Beograd), „Oliver Tvist“ (Bečej), „Cirkusgrad“ (Sisak), „Ovo je najstrašniji dan u mom životu“ (Novi Sad)
KATEGORIJA MLADIH:
„The Addams Family“ (Ruma), „Jesen u mom kraju“ (Podgorica), „Svi smo dobro“ (Kragujevac), „Mi deca sa stanice Zoo“ (Subotica), „Mr. Funny“ (Bečej), „San letnje noći“ (Novi Sad)
Predloženo je i da se u čast nagrađenih odigra predstava „Oliver Tvist“ Dramskog studija „Petar Pan“ iz Kragujevca.
U obrazloženju selekcije, Mazarak Marinkov izdvaja pojam „bezobrazluka“ kao ključnu nit koja povezuje ovogodišnji program — ne u negativnom smislu, već kao umetničku hrabrost, slobodu izraza i spremnost na rizik.
Kako navodi, selektovane predstave odlikuju „smelost, hrabrost i pozitivna drskost“, ali i visok nivo umetničke oblikovanosti, koji u pojedinim slučajevima dostiže standard profesionalnih produkcija.
Posebno ističe da je reč o predstavama koje ne pristaju na kompromis, već istražuju formu i otvoreno progovaraju o svetu i sopstvenim iskustvima.
„Ova selekcija ne postavlja pitanja, ona iznosi uverenje da je za osvajanje slobode – i umetničke, i lične, i društvene – neophodno malo bezobrazluka“, navodi selektorka, uz zaključak da „Majskih igara će uvek biti“.