Nataša iz Novog Bečeja, pre godinu dana je doživela toplotni udar, a da toga u prvom momentu nije bila ni svesna. „Hodala sam Tiskim kejom posle ručka, bilo je jako toplo, a sunce je pržilo. Odjednom, jako mi se zavrtelo u glavi, bila sam mnogo žedna i bolela me je glava, jedva sam se vratila kući”, kaže Nataša.
Zbog naglog porasta temperatura u poslednjih par godina, ali i zbog neznanja i neinformisanosti građana, ovakvi slučajevi su sve češći i u Novom Bečeju. Kako bismo se zaštitili od svih zdravstvenih problema koje visoke temperature mogu da donesu, potrebno je da budemo obazrivi.
Kako da prepoznate toplotni udar i šta raditi kada doživite isti?
Doktorka Slavica Stojić kaže da su simptomi toplotnog udara glavobolja, vrtoglavica, suva koža i žeđ. „Kada osoba izgubi mogućnost da se znoji, znači da je već doživela toplotni udar. U tom trenutku treba malo po malo piti, ne ledenu već blago rashlađenu vodu, skloniti se sa sunca u rashlađeni prostor, idealno bi bilo temperature od 25 do 26 stepeni, previše rashlađeni prostor nije dobar.”
Doktorka Stojić takođe savetuje šta jesti i piti tokom letnjih dana. „Ishrana treba da bude zasnovana na tečnim, kuvanim jelima koja nisu mnogo topla. Čorbe su laka jela, a izuzetno prijaju, i naravno voće kao što su lubenica i dinja, koje su pune tečnosti.”
Govoreći o greškama pri hidrataciji, doktorka ističe: „Ljudi uglavnom ne unose dovoljno tečnosti, a kada su već dehidrirani, piju velike količine vode što dovodi do povraćanja i stvara još goru situaciju.”
Građani opštine Novi Bečej podelili su sa čitaocima portala Webinfo šta rade tokom letnjih dana kako bi se zaštitili od vrućina i sunca, a jedna žiteljka Novog Bečeja kaže da je krema za sunce SPF 50+ nezaobilazna.
„Stavljam kremu za sunce svako jutro. Ako je moguće, ne hodam po jakom suncu. Koristim klimu i hladim se češćim tuširanjem. Preko dana sam u kući, izlazim napolje uveče kada nema sunca.”
Sličnu rutinu ima i jedan Novobečejac. „Koristim kremu za sunčanje, provodim većinu dana u kući, pijem mnogo tečnosti, kada idem na bazene preferiram noćno kupanje.”
Ana iz Kumana, koja često preferira rad u svojoj bašti savetuje svima da, ako ne moraju ne provode vreme na jakom suncu i da koriste zaštitne faktore. „Kada radim na otvorenom, nosim široku odeću od prirodnih vlakana kao što su pamuk i lan. Stavljam vlažnu maramu oko vrata kada radim na suncu kako bih se rashladila, a posebno je bitno zaštititi teme glave. Pijem vodu u manjim količinama više puta, ponekad i čaj bez šećera, dok sokove ne pijem jer izazivaju još veću žeđ.”
Ovo su saveti i iskustva naših sugrađana, kao i stručni saveti lekara. Ukoliko ne morate, nemojte izlaziti iz svojih kuća preko dana kada su temperature visoke, i zaštitite se od sunca.
Tekst napisala: Milica Konstantin