-Žene u opštini Novi Bečej nisu dovoljno informisane i upoznate sa odredbama Zakona o radu i njihovim osnovnim pravima na radu, mehanizmima zaštite i institucijama kojima mogu da se obrate za pomoć - zaključak je javne akcije i sprovedene ankete među građanima i građankama Novog Bečeja tokom projekta “Otvoreno protiv diskriminacije i kršenja radnih prava” koji se finansira sredstvima Kancelarije za ljudska i manjinska prava. U okviru istog projekta realizovana je aktivnost prikupljanja priča osoba ženskog pola, koja su svoja iskustva na radnom mestu i procesu traženja posla, anonimno podelila.
-Osim toga, među ženama koje su želele da podele svoja iskustva vladala je i svojevrsna nezainteresovanost za takve stvari, jer kako su rekle - ne veruju da će im to pomoći i rešiti njihove probleme, već ih čak može dovesti i u nezgodnu situaciju i dobijanje otkaza – istakao je Kristijan Lukić, koordinator projekta i dodao da je cilj projekta informisanje, ali i ohrabrivanje žena da otvoreno pričaju o svojim iskustvima.
Portal Webinfo prenosi neke priče, a sve u cilju ohrabrivanja i osnaživanja žena i upoznavanja sa osnovnim radnim pravima, mehanizmima zaštite i institucijama kojima se uvek mogu obratiti za pomoć.
Vlasnik sam i može mi se
Žena iz Bočara se priseća svog slučaja.
- Počela sam da radim u jednom butiku. U početku je sve bilo u redu. Nakon mesec dana, vlasnik, stariji čovek, mi je počeo dobacivati kako "dobro izgledam", da "ima informacije da sam razvedena", itd. Počeo je da mi se udvara i preti da ću ostati bez posla ako ne prihvatim “ono što nudi” -
Ona dodaje da je vlasnik bio izuzetno neprijatan i da su to bila 3 teška meseca.
-Bio je veoma uporan i naporan. Pokušala sam da razgovaram i sa vlasnikovom suprugom i sinom, a oni su me, naravno, osudili. Tamo sam radila 3 meseca, a od toga, dva meseca nisam dobila platu -
Nakon tri meseca torture, ona se konačno osmelila i pozvala inspekciju. Ubrzo je dobila Rešenje prema kojem joj je poslodavac isplatio dve plate, a prodavnica mu je odmah bila zatvorena.