U Narodnoj biblioteci Novi Bečej, održano književno veče Đorđa Randelja i prezentacija knjige “Patrijarh Pavle, svetac kojeg smo poznavali”
U četvrtak 15. decembra, Narodna biblioteka bila je domaćin još jedne književne večeri. Ovoga puta, novobečejskoj publici okupljenoj u galeriji Narodne biblioteke predstavio se pisac i novinar Đorđe Randelj. Povod njegovog gostovanja u Novom Bečeju bila je njegova najnovija knjiga pod naslovom “Patrijarh Pavle, svetac kojeg smo poznavali”.
Kako sam autor kaže, ova knjiga se njemu “desila”. Kao novinar, on se obreo na Kosovu krajem osamdesetih godina i tamo upoznao tadašnjeg vladiku raško-prizrenskog, a potonjeg patrijarha Pavla koji je ostavio trajan utisak na njega. “Dok sam bio tamo, na Kosovu, dve godine u nekim teškim i opasnim situacijama, uspeo sam da doprem do njega što je retka novinarska privilegija i da čak budem njegov privatni šofer, da ga vozim po manastirima na Kosovu i onda se on malo otvorio”, priseća se Randelj samih početaka onoga što će rezultirati ovom knjigom. Kao posebnu anegdotu, on ističe i njihov prvi susret: “U vladičanskom dvoru se niko nije javljao na telefon. Sednem ja u kola i odem tamo. Zvonim, niko - ništa. Gurnem kapiju i ona se otvori širom, a na kraju dvorišta trči neki odrpan kaluđer, iskušenik, šta znam... Kažem „Izvinite, otac Radičević jel’ tu?“. Kaže mi da nije, otišao je u grad da kupi karte na stanicu, pita šta će mi. „Iz Novog Sada sam, tražim prolaz do vladike Pavla“, a ovaj kaže: „Ne daje on intervjue“. Ja njemu, „Pa, samo nekoliko pitanja...“, kad mi odgovori: „A šta bi vi mene pitali?“. Ipak, materijal za knjigu je mukotrpno prikupljan budući da je patrijarh Pavle retko komunicirao sa novinarima i autor se morao prilično potruditi da bi došao do izjava i intervjua koje je kasnije koristio i u ovoj knjizi. O samom patrijarhu on kaže “I većim narodima se ovakva ličnost desi jednom u pet stotina godina, a kamo li nama”.
Što se dela tiče, ovo je pitkim jezikom pisana povest jedne od najupečatljivijih ličnosti dvadesetog veka u našoj zemlji. Dostupna svima, lako razumljiva i prijemčiva, govori o životu i delu pokojnog patrijarha kao i o razlozima zbog kojih ga autor smatra svecem. Kako sam Randelj kaže, u današnje vreme nema mesta previše komplekesnoj književnosti i velikim mudrovanjima. Prema njegovom mišljenju, današnjem čitaocu potrebno je dati “jake reči, jake rečenice i na jednostavne načine iskazati kompleksne stvar”.
Agneš Đukičin, dirketorka Narodne biblioteke Novi Bečej, rekla je da, iako je književno veče Miomira Petrovića najavljeno kao poslednje u biblioteci za ovu godinu, ipak, lik i delo patrijarha Pavla zaslužuju da se prezentacijom o ovoj izuzetnoj ličnosti završi ova godina. “Patrijarh Pavle bio je čovek koji je živeo po jevanđeoskim pravilima i zaista je bio bogonosac. Mislim da je to retka ličnost i da je ovaj narod počastvovan i blagosloven što je ovakvog sveca imao i ovo je ličnost na koju mi svi treba da se ugledamo. Svaka njegova reč je zlatna, podsetimo se samo one njegove čuvene: pre svega i iznad svega, budimo ljudi” kaže direktorka Đukičin koja je i ovoga puta bila domaćin večeri i moderator razgovora o delu.
Samog autora je pored Agneš Đukičin, pred prepunom galerijom, predstavio i naš Novobečejac, Milan Bata Nešić, koji ga poznaje još od najranijih novosadskih dana i koji je publiku upoznao kako sa njegovim stvaralaštvom, tako i sa nekim detaljima iz piščevog života koji su, između ostalog, uticali i na stvaranje ove knjige.
Ovo je Đorđu Randelju dvadeset i šesta objavljena knjiga i čitaocima je dostupna u Narodnoj biblioteci Novi Bečej.