U okviru studentske inicijative za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, širom Srbije danas se sprovodi akcija pod sloganom „Raspiši pobedu“, tokom koje građani mogu da daju potpis podrške ovom zahtevu. Akcija se realizuje u više od 100 gradova i opština, na gotovo 500 lokacija, a spisak mesta i satnica objavljen je na sajtu studenti.org.rs i redovno se ažurira.
Foto: Akcija „Raspiši pobedu“ u Bečeju
U Bečeju je prikupljanje potpisa počelo u 10 časova na Trgu oslobođenja i trajaće do 20 časova. Na istom mestu, u 18 časova, planirano je i okupljanje građana u organizaciji neformalne grupe „Bečej se budi“, tokom kojeg će se obratiti studenti Aleksa Batinić (Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu), Mihajlo Gucunja (Američki univerzitet u Rimu) i Milana Ševo (Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu).
U opštini Novi Bečej akcija „Potpiši pobedu“ sprovodi se bez protestnog okupljanja, ali kroz više punktova i termina. U prepodnevnim satima građani su mogli da ostave potpise na pijaci i kod Policijske stanice u Novom Bečeju, u periodu od 7 do 10 časova, dok je dodatni štand predviđen u gradskom parku od 17 do 18 časova. U Novom Miloševu potpisi se prikupljaju kod ambulante do 19 časova, dok su u Kumanu i Bočaru štandovi postavljeni na pijacama u jutarnjem terminu, od 7 do 10 časova.
Kako su organizatori naveli na terenu, interesovanje građana prisutno je na svim lokacijama. Prema rečima učesnika uključenih u aktivnosti u Novom Bečeju, interesovanje je bilo vidljivo još pre početka prikupljanja potpisa, jer su građani sami prilazili i raspitivali se o akciji i njenim ciljevima.
„Cilj ove akcije je da dopremo do što većeg broja građana i da učvrstimo sistem podrške. Ljudi dolaze samoinicijativno, razgovaraju sa nama i žele da daju doprinos“, naveli su učesnici, studenti i maturanti srednjih škola, uz napomenu da je inicijativa usmerena na jačanje studentskog pokreta.
Dodali su i da je zabeležen značajan odziv starijih sugrađana, iako se često smatra da su oni manje zainteresovani za ovakve vrste inicijativa.
Za sada nije zabeležen nijedan incident – prema navodima učesnika, bilo je tek sporadičnih dobacivanja pojedinaca, što su, kako kažu, i očekivali, dok su tokom aktivnosti u Novom Bečeju primećene policijske patrole, a u Bečeju i jedan policijski službenik u civilu.
Foto: Akcija „Raspiši pobedu“ u Novom Bečeju
