“Donacija organa znak je altruizma i plemenitosti. Ali, donacija organa kod nas je još uvek puna nepoznanica i nedoumica. Projekat “Da li se pet godina od usvajanja Zakona o presađivanju ljudskih organa popravila situacija u oblasti doniranja?” daje odgovore na najčešća pitanja i nedoumice”.
Ko može biti donor?
Svako može biti potencijalni donor organa i tkiva – bez obzira na uzrast, rasu, pol i medicinsku istoriju. Potencijalni donori organa i tkiva mogu biti čak i osobe sa više hroničnih oboljenja.
Kako da postanem donor?
Zakon o presađivanju ljudskih organa predviđa da su svi punoletni građani potencijalni donori organa, ukoliko se tome ne usprotive tokom života ili njihova porodica ne odluči drugačije. Sa odlukom da želite da budete donor upoznajte svoje najbliže. Ukoliko ne želite da budete donor o tome obavestite svog izabranog lekara.
Šta u slučaju da ne želim da budem donor?
Ukoliko ne želite da budete donor, dovoljno je da o tome obavestite porodicu, a kod svog izabranog lekara u Domu zdravlja ispunite obrazac Izjave o zabrani uzimanja organa. Lekar će, nakon toga, izjavu proslediti Upravi za biomedicinu Ministarstva zdravlja.
Šta je transplantacija?
Transplantacija organa je prihvaćena i ponekad jedina terapijska opcija za lečenje akutnog popuštanja ili lečenje hronične bolesti organa. U Republici Srbiji, u transplantacionim centrima se obavljaju transplantacije bubrega, jetre i srca. Poslovi transplantacije organa se obavljaju u pet transplantacionih centara, i to u:
• Kliničkom centru Srbije
• Kliničkom centru Vojvodine
• Kliničkom centru Niš
• Vojnomedicinskoj Akademiji i
• Univerzitetskoj dečjoj klinici
Šta predviđa Zakon o presađivanju ljudskih organa
Zakon uvodi pretpostavljenu saglasnost prema kojoj je svaki punoletni građanin potencijalni davalac organa ukoliko se tome ne usprotivi tokom života ili njegova porodica ne odluči drugačije.
Po Zakonu, davalac organa je osoba koja, za života ili nakon smrti daruje jedan ili nekoliko organa za transplantaciju, a primalac živo lice koje da pismeni pristanak da primi organ od davaoca.
Gde mogu da potpišem donorsku karticu?
Novi zakon o presađivanju ljudskih organa ne predviđa donorske kartice. Novim zakonom svi punoletni građani su potencijalni donori organa, ukoliko se tome ne usprotive tokom života ili njihova porodica ne odluči drugačije. Upoznajte svoje najbliže o želji da budete donor ili obavestite izabranog lekara o odluci da to ne želite.
Kakav je stav crkve po pitanju doniranja organa?
Sve religije podržavaju doniranje organa. Doniranje je čin plemenitosti, ljubav prema bližnjem i lični izbor. Ipak, pravoslavna crkva, iako nije protiv doniranja organa, još uvek nije jasno izrazila svoj stav. Patrijarh Pavle je jedini za života govorio da podržava doniranje organa.
Nikada nije kasno da postanete donor
Iako godine donora jesu bitne za uspešnost transplantacije, nikada nije kasno doneti odluku o doniranju organa. Ako ste navršili osamdeset godina i potpuno ste zdravi, i dalje ste kvalifikovani da budete donor organa ili tkiva.
Lične osobine se ne prenose transplantacijom
U trilerima ste sigurno videli da osoba koja primi organ odjednom poprimi osobine donora, međutim to je samo fikcija pošto se lične osobine donora ne mogu preneti na primaoca organa putem transplantacije. Ako vam se transplanira srce koje vam je donirao veliki slikar, sigurno nećete odjednom slikati kao novi Pikaso!
Razlika u polu nije presudna
Srce, pluća, kao i drugi organi ili tkiva žene mogu biti transplantirani u telo muškarca i obrnuto.
Organi jednog donora mogu spasiti život čak 8 ljudi. Ako jednačini dodamo i tkivo donora, navedena brojka se penje na više od 50 spašenih života.
Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije - Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.