Bez obzira na mladost, pokazalo se da i gimnazijalci italijanskog grada Ariole i Bečeja mogu da budu svojevrsni ambasadori dva, po mnogo čemu slična, naroda.
Zahvaljujući Međunarodnoj organizaciji AFS Interkultura, dve škole, s juga Italije i severa Srbije, učestovale su u projektu razmene učenika. Tokom aprila petnatoro gimnazijalaca i dve profesorke iz Bečeja bili su deset dana u Italiji, a ovih dana dvanaest učenika i dvojica profesora iz Ariole uzvratili su posetu. Cilj projekta je razbijanje predrasuda, razmena iskustva u vaspitno-obrazovnom radu, upoznavanju raznolikosti jezika, kulture, običaja, poboljšanje međuljudskih odnosa, sklapanje prijateljstava...
- Ubeđen sam da će se saradnja dve škole ne samo nastaviti, već i produbiti na obostrano zadovoljstvo, jer je iskrena i dobronamerna - rekao je direktor bečejske Gimnazije mr Miodrag Basarić.
Mladi Bečejci su se proletos vratili puni utisaka iz grada domaćina Ariola, ali i Rima, Napulja, Beneventa i Kazerte koje su posetili, kao što su Italijani oduševljeni Bečejom, ali i Beogradom, Novim Sadom, Petrovaradinom i Sremskim Karlovcima u koje su ih domaćini vodili. Pošto su deca bila smeštenena u porodicama svojih vršnjaka, to su gosti, u oba slučaja, imali priliku da dobiju jasniju predstavu o životu i običajima svojih domaćina.
- Ovo bi mogao da bude početak čvršće i konkretnije saradnje dva grada. Možda i u vidu bratimljenja. Pozvaćemo gradonačelnika Ariole da nas poseti kada mu obaveze to dozvole, kako bismo započeto prijateljstvo mladih proširili i ideju o bratimljenju gradova realizovali - rekao je predsednik opštine Bečej mr Vuk Radojević.
Potom je izveden prigodan zajednički program u okviru kojeg su Italijani otpevali svoju himnu, a Bečejci, praćeni horom u sali „Bože pravde“. Na kraju se profesorka Gabriela Jovićević zahvalila svima koji su podržali projekat, a u ime gostiju besedu je održao profesor Konstantino Masaro.
izvor: Dnevnik
{fshare}